Przejdź do zawartość

Fenoksyetanol

Stosujemy konserwanty, by utrzymać nasze środki czystości i produkty higieny osobistej w dobrym stanie: bez nich zepsułyby się pod wpływem bakterii, drożdży i pleśni. Składniki konserwujące dobieramy starannie, upewniając się, że są one skuteczne i bezpieczne dla osób korzystających z naszych produktów.

A mother with a child

Fenoksyetanol to przezroczysty, bezbarwny płyn o słabym różanym zapachu, który wprawdzie występuje naturalnie, częściej jednak jest syntetyczny. To jeden z najpopularniejszych konserwantów stosowanych w produktach higieny osobistej. Jest bezpieczny, skuteczny i wykorzystywany w szerokiej gamie produktów.

Odpowiedź na Twoje pytania

Które produkty Unilever zawierają fenoksyetanol?

Wykorzystujemy fenoksyetanol w całej gamie naszych produktów higieny osobistej, w tym w kosmetykach nawilżających i oczyszczających, mydłach, chusteczkach do demakijażu i kremach dziecięcych. Stosujemy go też w pewnych płynnych środkach piorących.

Czy fenoksyetanol jest bezpieczny dla wszystkich grup wiekowych?

Fenoksyetanol jest od dawna stosowany jako bezpieczny i skuteczny konserwant. Różne konserwanty sprawdzają się w różnych produktach, a fenoksyetanol jest skuteczny przede wszystkim w łagodnych środkach, które najlepiej nadają się dla małych dzieci.

Przeprowadzone przez nas oceny bezpieczeństwa wykazały, że fenoksyetanol jest skutecznym i bezpiecznym konserwantem produktów kosmetycznych dla wszystkich grup wiekowych przy stężeniu nieprzekraczającym 1%. Odpowiada to stężeniu dozwolonemu przez przepisy Unii Europejskiej.

Skuteczne konserwanty są niezbędne przede wszystkim w produktach dla dzieci, ponieważ są one szczególnie narażone na infekcje. Z dostępnych danych naukowych wynika, że stosowany w określonym stężeniu fenoksyetanol jest całkowicie bezpieczny dla wszystkich grup wiekowych, również dla małych dzieci. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych składników, które wykorzystujemy w środkach czystości i produktach higieny osobistej, nieustannie monitorujemy wyniki prowadzonych badań naukowych i zmiany regulacyjne.

„Przy wskazanym stężeniu fenoksyetanol jest bezpieczny i skuteczny w produktach higieny osobistej i kosmetykach. Jego bezpieczeństwo zostało gruntownie udokumentowane zarówno w kategoriach wpływu na ludzkie zdrowie, jak i wpływu na środowisko”.

Phenoxyethanol as a Safe and Important Preservative in Personal Care (Fenoksyetanol jako bezpieczny i skuteczny konserwant kosmetyczny), J Krowka et al, Cosmetics & Toiletries (online: 23 kwietnia 2014) r.; druk 129(5) 24-27 (czerwiec 2014)
Wróć do góry