Przejdź do zawartość

Parabeny

Parabeny to grupa składników wykorzystywanych w charakterze konserwantów w produktach higieny osobistej. Termin „parabeny” oznacza wiele różniących się nieznacznie postaci parabenów, spośród których część występuje w naturze. Pochodzą z kwasu p-hydroksybenzoesowego (PHBA), który nie tylko występuje w owocach i warzywach, ale też jest wytwarzany naturalnie w ludzkim organizmie.

A person wiping their face

Stosujemy konserwanty, by utrzymać nasze produkty higieny osobistej w dobrym stanie: bez nich zepsułyby się pod wpływem bakterii, drożdży i pleśni. Starannie dobieramy konserwanty, koncentrując się na bezpieczeństwie i efektywności.

Naszym głównym priorytetem jest bezpieczeństwo. Organy nadzorcze na całym świecie popierają stosowanie pewnych typów parabenów w charakterze konserwantów w produktach higieny osobistej. Do najczęściej wykorzystywanych przez nas parabenów należą metyloparabeny i etyloparabeny. W pewnych produktach używamy innych typów parabenów: butyloparabenów i propyloparabenów. Nie stosujemy izoparabenów. Wykorzystywane przez nas parabeny są bezpieczne i pomagają utrzymać nasze produkty w dobrym stanie.

Wiemy, że niektórzy konsumenci wolą stosować produkty bez parabenów lub bez pewnych typów parabenów, mamy więc w ofercie wyroby alternatywne.

Odpowiedź na Twoje pytania

Czy parabeny są bezpieczne?

Tak. Stosujemy ograniczoną ilość parabenów, dla których bezpieczeństwo użycia w produktach higieny osobistej udowodnione zostało w badaniach naukowych. Zwiększają one bezpieczeństwo i trwałość produktów, chroniąc je przed działaniem bakterii, drożdży i pleśni. Bez konserwantów, takich jak parabeny, produkty mogłyby zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach, zmienić kolor lub spleśnieć.

Z badań własnych Unilever oraz z dokonywanych przez nas nieustannie ocen wyników pracy innych naukowców wynika, że wykorzystujemy parabeny w sposób bezpieczny. Ich użycie w kosmetykach i w produktach higieny osobistej jest dozwolone przez najważniejsze organy międzynarodowe, w tym amerykańską Agencję Żywności i Leków oraz Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów Komisji Europejskiej.

W mediach można czasami spotkać doniesienia o tym, że parabeny mogą wywoływać raka, działając jak estrogen i zaburzając równowagę hormonalną. Organy regulacyjne i wiodący naukowcy zaprzeczają temu ze względu na brak wiarygodnych dowodów. Parabeny wykazują wprawdzie działanie estrogenne, ale są kilka tysięcy razy mniej aktywne niż same estrogen.

Które produkty Unilever zawierają parabeny?

Stosujemy ograniczoną ilość parabenów w charakterze konserwantów w produktach higieny osobistej, ponieważ należą one do jednej z nielicznych grup składników o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym, których bezpieczeństwo wykazały organy regulacyjne na całym świecie. Jeżeli produkt zawiera parabeny lub inne konserwanty, wymienione są one na liście składników na opakowaniu. Rozumiemy, że niektórzy konsumenci wolą unikać pewnych konserwantów, i dlatego mamy też w ofercie produkty alternatywne.

„Agencja żywności i leków uważa, że obecnie konsumenci nie mają powodów do obaw w związku ze stosowaniem kosmetyków zawierających parabeny”.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków
Wróć do góry