Przejdź do zawartość

Zapachy

Zapachy mogą sprawiać, że odczuwamy całą gamę emocji. Stanowią ważny element naszego życia codziennego i naszych relacji z innymi. Znane i dobrze kojarzące się zapachy — naszych najbliższych czy domu rodzinnego — wzbudzają pozytywne emocje i działają kojąco.

A person smelling a bottle of shampoo

Jaki pierwszy zapach pamiętasz — obiadu gotowanego przez babcię? Mydła, którym myłeś się przed pójściem do szkoły? Wody kolońskiej Twojego ojca?

Zapachy przywołują wspomnienia i wywołują emocje. Zmysł węchu jest ściśle związany z pamięcią i może przywołać wspomnienia określonych chwil z przeszłości — jakie było ostatnie Twoje wspomnienie przywołane przez zapach?

W Unilever jesteśmy przekonani, że zapachy mają w sobie magię. Polega ona na wyjątkowej umiejętności łączenia sztuki perfumiarstwa i wiedzy naukowej. Ważne dla nas jest, by robić to dobrze. Produkty Unilever można znaleźć w domach na całym świecie. Ludzie nakładają je na ciało i korzystają z nich w życiu codziennym, by dobrze wyglądać, dobrze się czuć i — co równie ważne — ładnie pachnieć! Przyjemny zapach może też umilić wykonywanie codziennych obowiązków. Ożywiając świat wokół, zapachy pomagają nadawać kształt naszemu codziennemu życiu.

Potrzeba wielu składników i starań, by stworzyć idealnie wyważony zapach, którego nuta jest dokładnie taka, jaka powinna być. Na tym właśnie polega magia zapachów.

Jak tworzy się zapachy

Czy wiesz, że wśród 7,5 miliarda mieszkańców naszego globu jest tylko niespełna 900 wykwalifikowanych perfumiarzy? Mamy szczęście, że pracuje dla nas wprawdzie niewielka, ale zaangażowana grupa specjalistów w tej dziedzinie.

Zespoły naszych ekspertów tworzą zapachy dla produktów naszych marek w ścisłej współpracy z wiodącymi perfumiarniami. Dzięki temu możemy korzystać z usług najbardziej utalentowanych twórców zapachów na świecie i mamy dostęp do składników najwyższej jakości.

Część mózgu odpowiadająca za przetwarzanie zapachów nosi nazwę układu limbicznego. Odgrywa ona również istotną rolę w kontroli nastroju i emocji. Istnieje wiele popularnych nut zapachowych, które cieszą się dużym powodzeniem. Należy do nich na przykład nuta fougere obejmująca akcenty drzewne, lawendy i geranium.

Ten zapach można rozpoznać w szamponie Dove. Stał się popularny w latach 60. XX wieku, a dziś jest powszechnie stosowany do nadania wrażenia czystości i świeżości. Nuty zapachowe fougere należą do jednej z 17 grup nut, za pomocą których tworzymy zapachy.

Unilever Flower wheel

Odrobina może wiele zmienić

Potrzeba dziesiątek składników, by stworzyć doskonale wyważony zapach, którego nuta jest dokładnie taka, jaka powinna być! Czasami nawet odrobina składnika może wiele zmienić i umożliwić wykreowanie wyjątkowo popularnego zapachu.

W tej pełnej magii dziedzinie posługujemy się też najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Wykorzystujemy na przykład technikę zwaną „enkapsulacją”, która polega na zatrzymaniu zapachu wewnątrz produktu. Chroni ona zawarty wewnątrz produktu aromat i pozwala na jego uwolnienie w określonych momentach, dzięki czemu może on wtedy w pełni rozkwitnąć.

Unilever frangrance percentage

Nasza opinia na temat kilku wybranych składników zapachowych

Czasami jesteśmy pytani o określone składniki zapachowe. Oto nasza opinia na temat kilku z nich, o które jesteśmy pytani najczęściej:

  • Piżmo jest źródłem długotrwałej nuty zapachowej. Piżma syntetyczne, takie jak piżma nitrowe i piżma policykliczne (PCM), powstały jako etyczna alternatywa dla piżma zwierzęcego. Przestaliśmy korzystać z syntetycznych piżm nitrowych, ponieważ mogą one gromadzić się w środowisku naturalnym. Uwzględniając preferencje konsumentów, ograniczyliśmy też stosowanie piżm policyklicznych i we wszystkich możliwych przypadkach korzystamy ze składników alternatywnych, które mogą zapewnić podobne, długotrwałe nuty zapachowe.
  • Lyral to często stosowana substancja zapachowa o kwiatowej nucie. Lyral w rzadkich przypadkach wywołuje reakcje alergiczne. W świetle dowodów na to, że coraz więcej osób jest uczulonych na ten składnik, postanowiliśmy wyeliminować go z wszystkich naszych produktów — oprócz kilku, nad których zmienionym składem wciąż pracujemy.
  • Ftalany mogą być wykorzystywane do mieszania składników zapachowych, my jednak z nich nie korzystamy. Stosujemy inne metody łączenia składników zapachowych. Więcej na temat ftalanów można przeczytać tutaj.

Co jest dobre dla Ciebie?

Wiemy, że ludzie chcą dowiedzieć się więcej na temat substancji zapachowych i wierzymy, że poprzez udostępnianie informacji w Internecie możemy pomóc im nie tylko zdobyć tę wiedzę, ale też nabrać pewności i zaufania. W tym celu zamieściliśmy on-line szczegółowe informacje w zakładce Co zawierają nasze produkty. Można tam znaleźć listę poszczególnych składników zapachowych, które stosujemy w produktach higieny osobistej i w środkach czystości.

Nasza inicjatywa przejrzystości informacji o składnikach zapachowych ma pomóc klientom i ułatwić im podejmowanie decyzji. Niektórzy konsumenci preferują nieperfumowane lub bezzapachowe produkty, bo bardziej im się one podobają lub pozwalają uniknąć niepożądanych reakcji na pewne składniki zapachowe. Z tego względu mamy w ofercie gamę delikatnie perfumowanych lub bezzapachowych produktów. Więcej informacji na temat naszego podejścia do alergii można znaleźć tutaj.

Każda Unikatowa Kompozycja Zapachowa Łączy Indywidualne Nuty I Grupy Nut Zapachowych W Harmonijne Akordy W Procesie Podobnym Do Tworzenia Dzieła Muzycznego. W Przeciwieństwie Do Muzyki Kompozycja Zapachowa Nie Jest Jednak Chroniona Prawem Autorskim Czy Patentem, Ale Tylko Tajemnicą Handlową.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Substancji Zapachowych
Wróć do góry