Przejdź do zawartość

Sole aluminium

Sole aluminium wykorzystywane są od ponad pół wieku jako składnik aktywny antyperspirantów w celu kontroli pocenia i związanego z nim zapachu wydzielanego przez ciało. W regionach takich, jak Europa, Meksyk, Tajlandia i Azja, tradycja wykorzystywania aluminium do zwalczania przykrego zapachu ciała liczy setki lat. Dziś sole aluminium pomagają milionom ludzi na całym świecie czuć się i pachnieć świeżo, a tym samym zwiększyć pewność siebie.

A person using a deodorant

Antyperspiranty zawierające aluminium są skuteczne, zostały poddane gruntownej ocenie i można je bezpiecznie regularnie stosować. Ten pogląd podzielają naukowcy badający kwestie bezpieczeństwa w Unilever oraz szereg ekspertów ds. chorób nowotworowych, organizacje charytatywne ochrony zdrowia oraz organy służby zdrowia.

Odpowiedź na Twoje pytania:

Czym są sole aluminium?

Sole aluminium pochodzą z aluminium, które jest powszechnie występującym na Ziemi pierwiastkiem. Aluminium występuje naturalnie w glebie, wodzie i w żywności.

Dlaczego sole aluminium są wykorzystywane w antyperspirantach?

Sole aluminium są składnikiem aktywnym antyperspirantów — służą kontroli pocenia i związanego z nim zapachu wydzielanego przez ciało. Po nałożeniu antyperspirantu sole rozpuszczają się w pocie lub w wilgoci pod pachą. Rozpuszczona substancja przekształca się w żel, który tworzy tymczasowy „korek” dla gruczołów potowych, zmniejszając ilość potu, która może wydostać się na powierzchnię skóry. Sole aluminium to też naturalne środki przeciwdrobnoustrojowe, kontrolują więc florę bakteryjną skóry, redukując przy tym nieprzyjemny zapach.

Na czym polega różnica pomiędzy antyperspirantem a dezodorantem?

Antyperspiranty działają dwojako: zapobiegając wydostawaniu się potu na powierzchnię skóry i kontrolując bakterie, które wywołują przykry zapach. Dezodoranty nie wpływają na wydzielanie potu, ale tylko zapobiegają zapachowi.

Czy sole aluminium są bezpieczne?

Antyperspiranty stosowane są od ponad pół wieku i są skuteczne, zostały poddane gruntownej ocenie i można je bezpiecznie regularnie stosować. Dla firmy Unilever bezpieczeństwo jest priorytetem, a wszystkie nasze produkty zostają poddane rygorystycznej ocenie, zanim trafią do sprzedaży. Dokonujemy również oceny wyników wszystkich nowych badań naukowych oraz pomagamy zapewniać fundusze na badania, by mieć całkowitą pewność.

Czy korzystanie z antyperspirantów zwiększa ryzyko raka piersi lub choroby Alzheimera?

W wielu badaniach naukowych szukano powiązania pomiędzy aluminium w antyperspirantach a rakiem piersi czy chorobą Alzheimera. Eksperci ds. chorób nowotworowych, organizacje charytatywne ochrony zdrowia oraz organy służby zdrowia, w tym amerykańska Agencja Żywności i Leków oraz europejski Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów, twierdzą, że nie ma przekonujących dowodów naukowych na wzrost ryzyka raka piersi czy choroby Alzheimera w związku ze stosowaniem antyperspirantów.

Czy poprzez blokowanie gruczołów potowych antyperspiranty uniemożliwiają usuwanie z organizmu szkodliwych toksyn?

Nie. Około 95% toksyn wydalanych jest z organizmu przez wątrobę i nerki. Pocenie służy kontroli temperatury ciała, a nie usuwaniu toksyn. Poza tym większość z 2-5 milionów gruczołów potowych nie znajduje się pod pachami, antyperspiranty nie oddziałują więc na nie. Pod pachami produkowany jest tylko 1% potu ciała. Ten pot jest jednak dla nas bardziej zauważalny, bo nie wyparowuje tak łatwo, jak w innych miejscach na ciele.

Czy istnieje alternatywa dla antyperspirantów z solami aluminium?

Można wybrać nasze dezodoranty, które pomagają kontrolować zapach wydzielany przez ciało i czuć się świeżo. Różnią się one od antyperspirantów tym, że pomagają kontrolować bakterie wywołujące nieprzyjemny zapach, ale nie zawierają soli aluminium, które redukują wydzielanie potu.

Skąd wiadomo, które produkty Unilever zawierają sole aluminium?

Najczęściej stosowaną przez nas solą aluminium jest uwodniony chlorek glinu. Sole aluminium stosowane w naszych antyperspirantach wymienione są na liście składników na opakowaniu produktu.

„Nie istnieją przekonujące dowody na to, że stosowanie zawierających aluminium kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry może zwiększyć ryzyko raka piersi, choroby alzheimera, choroby parkinsona i innych schorzeń neurologicznych”.

Niezależny Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (Scientific Committee on Consumer Safety, SCCS) Komisji Europejskiej

„Badania nie potwierdziły wpływu aluminium na rozwój choroby alzheimera. Obecnie prawie wszyscy naukowcy koncentrują się na innych obszarach badawczych, a bardzo niewielu ekspertów jest zdania, że codzienne źródła aluminium stwarzają zagrożenie”.

Stowarzyszenie Alzheimerowskie, Stany Zjednoczone
Wróć do góry