Przejdź do zawartość

Talk

Talk jest naturalnie występującym minerałem, który jest stosowany samodzielnie oraz jako składnik wielu produktów do pielęgnacji urody i ciała.

Początki jego stosowania sięgają lat 90-tych XIX wieku, kiedy rozpoczęto jego stosowanie do pielęgnacji niemowląt. Jest on obecnie wykorzystywany w wielu produktach kosmetycznych na całym świecie i ma wiele zalet. Dobrze się sprawdza jako puder do ciała, ponieważ bardzo dobrze wchłania wilgoć. W przypadku zastosowania go w pudrach do twarzy delikatnie wypełnia drobne przestrzenie na powierzchni skóry, ułatwiając uzyskanie wrażenia miękkości i gładkości. Stanowi również bardzo dobrą bazę do kosmetyków kolorowych takich jak cienie do powiek i róż do policzków.

Unilever stosuje wyłącznie talk kosmetyczny. Istnieje wiele gatunków talku klasyfikowanych według stopnia czystości. Na szczycie skali czystości znajduje się talk kosmetyczny, który spełnia najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Talk kosmetyczny powstaje poprzez mielenie talku wydobywanego w kopalniach, które zostały specjalnie wybrane ze względu na wysoką jakość i czystość pokładów. Stosujemy talk kosmetyczny w niektórych produktach do pielęgnacji urody i ciała takich jak produkty do pielęgnacji skóry i dezodoranty.

Jeżeli talk występuje w którymś z naszych produktów, informację na ten temat można znaleźć na liście składników umieszczonej na opakowaniu.

Odpowiedzi na pytania

Czy używanie produktów zawierających talk kosmetyczny jest bezpieczne?

Tak. Bezpieczeństwo stosowania talku kosmetycznego jest poparte gromadzonymi od lat dowodami naukowymi uzyskanymi od odpowiednich organów na całym świecie, w tym Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków oraz Komitetu Naukowego Komisji Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Konsumentów. Nie tylko przestrzegamy obowiązujących przepisów, ale przeprowadzamy również własne oceny bezpieczeństwa i monitorujemy pojawiające się badania naukowe.

Czasami słyszy się, że w talku może występować azbest. Czy to prawda?

W stosowanym przez Unilever talku kosmetycznym nie ma azbestu. Stosujemy tylko najczystszy talk najwyższej jakości.

Czy produkty Unilever powodują raka?

Nie, nie wprowadzilibyśmy produktu na rynek, gdybyśmy uważali, że jego stosowanie może powodować raka. Bardzo dbamy o bezpieczeństwo naszych produktów, a nasze Centrum Zapewnienia Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska na bieżąco śledzi nowe informacje naukowe dotyczące stosowanych przez nas składników, aby ułatwić zapewnienie bezpieczeństwa konsumentom.

Ostatnio toczy się dyskusja na temat tego, czy sam talk może powodować raka, ponieważ niektóre badania obserwacyjne na ludziach wykazały, że stosowanie talku w okolicach narządów płciowych wiąże się z nieco wyższym ryzykiem wystąpienia raka jajnika. Jednak w innych badaniach wykazano, że nie ma takiej korelacji. Takie korelacje nie oznaczają, że talk może powodować raka i nie ma wiarygodnego biologicznego wytłumaczenia, w jaki sposób talk kosmetyczny stosowany w okolicach narządów płciowych mógłby prowadzić do powstania raka jajników lub jakiegokolwiek innego rodzaju raka.

Dokonaliśmy oceny wszystkich dostępnych dowodów i uznaliśmy, że stosowanie talku w naszych produktach jest bezpieczne.

Wróć do góry