Przejdź do zawartość

Podchloryn sodu

Produkty naszych marek pomagają utrzymywać w domach i w zakładach pracy czystość i świeżość i chronią je przed zarazkami. Od wielu dekad stosujemy podchloryn sodu w naszych środkach czystości, ponieważ jest to silny i szybko działający środek dezynfekujący, który zwalcza wiele mikroorganizmów, w tym bakterie i wirusy.

A person cleaning their kitchen

Podchloryn sodu to składnik aktywny większości środków wybielających i dezynfekujących. Zwalcza zarazki nawet przy niewielkim stężeniu, a ponadto doskonale usuwa plamy i nieprzyjemne zapachy. Liczne badania naukowe wykazały, że jest bezpieczny pod warunkiem stosowania zgodnie z wskazaniami na etykiecie produktu. Środek wybielająco-dezynfekujący rozkłada się prawie w całości na sól i wodę, można go więc bezpiecznie spłukiwać do kanalizacji.

Odpowiedź na Twoje pytania

Dlaczego Unilever stosuje podchloryn sodu?

Stosujemy podchloryn sodu, ponieważ jest to bardzo skuteczny sposób na zniszczenie szeregu szkodliwych mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy i grzyby. Działa nawet przy bardzo niskim stężeniu. Z tego właśnie względu jest powszechnie stosowany do oczyszczania wody pitnej i zapewnienia higieny w basenach.

Czy podchloryn sodu jest bezpieczny?

Tak, jeżeli jest stosowany zgodnie z wskazaniami na etykiecie produktu. Nieprawidłowo stosowany podchloryn sodu może wywołać podrażnienie skóry i oczu, zwłaszcza w postaci nierozcieńczonej. Dlatego ważne jest przechowywanie i używanie produktów dezynfekująco-wybielających w sposób ostrożny, unikając kontaktu ze skórą i uważając, by nie prysnąć nimi w oko, jak wyjaśniono na etykiecie produktu. Ważne jest też, by nie mieszać środka dezynfekująco-wybielającego z amoniakiem, kwasami ani innymi środkami czyszczącymi. Konsekwencją zmieszania środka dezynfekująco-wybielającego ze zwykłymi produktami czyszczącymi może być poważny uraz.

Czy podchloryn sodu jest bezpieczny dla środowiska?

Po użyciu podchloryn sodu ulega szybkiemu rozpadowi, zmieniając się w sól i wodę. Różne szczegółowe oceny naukowe wykazują, że normalne domowe stosowanie podchlorynu sodu jest bezpieczne dla środowiska.

Które produkty Unilever zawierają podchloryn sodu?

Niektóre z naszych środków dezynfekujących, jak na przykład Domestos, zawierają podchloryn sodu.

Wróć do góry