Przejdź do zawartość

Silikony

Wiele docenianych przez konsumentów właściwości produktów higieny osobistej — od jedwabistej miękkości po użyciu odżywki do włosów po gładkość rozprowadzania dezodorantów w kulce — zawdzięczamy silikonom.

A person washing their hair

Wykorzystujemy silikony w wielu produktach higieny osobistej, w tym w działających kompleksowo szamponach, odżywkach do włosów i produktach do stylizacji, środkach nawilżających, środkach ochrony skóry i antyperspirantach, ponieważ wykazują one dużą skuteczność przy nakładaniu na skórę i włosy. Stosujemy silikony też w środkach czystości.

Choć silikony są składnikiem stworzonym przez człowieka, pochodzą z naturalnego pierwiastka — krzemu — który stanowi ponad ćwierć skorupy ziemskiej. Pierwiastek ten występują normalnie w połączeniu z tlenem, tworząc zwykły piasek (dwutlenek krzemu). Wykorzystujemy tylko te silikony, które zostały poddane rygorystycznej ocenie bezpieczeństwa, i nieustannie dokonujemy aktualizacji tych ocen w oparciu o wyniki najnowszych badań naukowych.

Odpowiedź na Twoje pytania

Które silikony wykorzystuje firma Unilever?

Istnieje ponad 2000 różnych postaci silikonów, w tym postać stała, płynna, pasty silikonowe, smary, oleje i guma. Najczęściej wykorzystywane w naszych produktach higieny osobistej silikony to dimetikon i dimetikonol. Najczęściej stosowane w środkach czystości silikony to polidimetylosiloksany.

Dlaczego silikony są często stosowane w produktach do włosów?

Silikony sprawiają, że włosy są gładkie, miękkie i nawilżone. Redukują ponadto tarcie, dzięki czemu włosy wydają się czystsze i łatwiej je rozczesać.

Dlaczego na niektórych produktach do włosów jest informacja, że nie zawierają one silikonów?

Silikony stosowane są w wielu szamponach i odżywkach, by nadać włosom wrażenie sprężystości i połysk oraz ułatwić ich rozczesywanie. Niektórzy konsumenci wolą jednak produkty bez silikonów lepiej dopasowane do ich typu włosów, by uniknąć wrażenia „obciążenia” włosów. Szampony i odżywki, które „nadają włosom objętość”, mogą zawierać niewielkie ilości silikonu lub nie zawierać go wcale. Mamy w ofercie bezsilikonowe produkty do pielęgnacji włosów, a ta informacja często podana jest na opakowaniu, by ułatwić konsumentom wybór preferowanych produktów.

Czy silikony są stosowane w środkach czystości?

Silikony stosowane są w takich środkach czystości Unilever, jak proszki do prania i płyny do płukania tkanin, pewne środki czyszczące do toalet, mleczka czyszczące, spreje i żele do zmywarek. Silikony stosowane w środkach czystości pełnią zazwyczaj funkcję składników przeciwspieniających.

Czy silikony są bezpieczne dla ludzi?

Stosowane przez nas silikony zostały poddane rygorystycznej ocenie i mogą być bezpiecznie stosowane w środkach czystości i w produktach higieny osobistej. Dimetikon, jeden z najpowszechniej wykorzystywanych silikonów, został dopuszczony do stosowania przez Agencję Żywności i Leków w Stanach Zjednoczonych.

Czy silikony są bezpieczne dla środowiska?

Uważnie śledzimy dyskusje naukowe dotyczące wpływu silikonów na środowisko. Pojawiły się spekulacje, że pewne silikony gromadzą się w osadach wodnych i oddziałują szkodliwie na organizmy wodne. Badania wykazały jednak, że silikony mają niewielki wpływ na ryby i inne organizmy wodne żyjące w osadzie, takie jak robaki lub larwy insektów.

Badania naukowe wskazują, że nieulegające rozpadowi w wodzie silikony zostają usunięte w procesie oczyszczania wody. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych składników, które wykorzystujemy w środkach czystości i produktach higieny osobistej, nieustannie monitorujemy wyniki prowadzonych badań naukowych i zmiany regulacyjne. Bierzemy pod uwagę wszelkie nowe informacje. Jeżeli zmieniają one naszą wcześniejszą ocenę ryzyka, zawsze podejmujemy działania.

Skąd wiadomo, które produkty Unilever zawierają silikony?

Lista składników zawartych w naszych produktach higieny osobistej znajduje się na opakowaniu.

„Produceni silikonu przeprowadzili ponad 1000 badań w celu oceny bezpieczeństwa silikonów dla pracowników, konsumentów, środowiska i w odniesieniu do procesu produkcji. Wyniki tych prowadzonych nieustannie badań naukowych i testów wykazują bezpieczeństwo silikonów w ich zróżnicowanych i ważnych zastosowaniach”.

Centrum ds. Wpływu na Środowisko oraz Bezpieczeństwa Silikonów, USA
Wróć do góry