Mikroplastik
Mikroplastik to małe kawałki plastiku, które mogą trafić do oceanu, powodując potencjalne szkody dla środowiska. Większość z nich pochodzi z rozpadu większych kawałków tworzyw sztucznych w oceanie, ale niektóre mogą pochodzić z zastosowania tworzyw sztucznych w produktach konsumenckich i przemysłowych.
Kontekst
Obecnie nie ma jednej uzgodnionej definicji mikroplastiku. Zgodnie z wytycznymi różnych organizacji eksperckich za mikroplastik uznaje się stałe, nierozpuszczalne w wodzie i nieulegające biodegradacji cząstki tworzyw sztucznych o średnicy do pięciu milimetrów. Pochodzą one z wielu różnych źródeł, przy czym większość z nich powstaje na skutek rozpadu większych kawałków tworzyw sztucznych w wodzie (np. plastikowych toreb, butelek i opon), jak również w wyniku odrywania się włókien syntetycznych z tkanin podczas prania odzieży oraz stosowania stałych plastikowych kulek lub innych mikroplastików w szeregu produktów konsumenckich i przemysłowych.
Ochrona planety
Zdajemy sobie sprawę z rosnących obaw dotyczących potencjalnego wpływu mikroplastiku na środowisko, zwłaszcza gdy trafia do oceanów. Dlatego zawsze wprowadzamy innowacje i szukamy sposobów na ulepszenie opakowań i receptur, aby chronić planetę i delikatne ekosystemy wodne.
Postępy i ambicje
Nasze starania rozpoczęły się w 2014 roku i jesteśmy jedną z pierwszych firm, która zaprzestała używania małych plastikowych kulek do peelingu. Były one stosowane w niewielkiej liczbie naszych produktów kosmetycznych i służących do pielęgnacji ze względu na właściwości polegające na delikatnym usuwaniu martwych komórek naskórka. Obecnie stosujemy inne składniki złuszczające, takie jak pestki moreli, mączka kukurydziana, mielony pumeks, krzemionka i łupiny orzechów włoskich.
Sześć lat później, w ramach zaangażowania się w walkę ze zmianami klimatycznymi i ochronę przyrody, koncentrujemy się na tym, aby do 2030 roku produkowane przez nas preparaty ulegały biodegradacji.
W ramach tych działań rezygnujemy ze stosowania innych polimerów stałych, które ulegają powolnej biodegradacji, i w naszych produktach do pielęgnacji domu, urody i higieny osobistej zastępujemy je naturalnymi lub biodegradowalnymi zamiennikami. Należą do nich:
- Mikrokapsułki zapachowe: są to mikroskopijne kapsułki, które pozwalają zmniejszyć wykorzystanie składników zapachowych w produktach, zapewniając jednocześnie długotrwałą świeżość. Zastąpiliśmy już mikrokapsułki stosowane w dezodorantach zamiennikami ulegającymi biodegradacji i dążymy do tego, aby we wszystkich naszych produktach do pielęgnacji domu, urody i ciała stosować wyłącznie biodegradowalne mikrokapsułki zapachowe.
- Środki matujące: pomagają nadać produktom kremowobiały wygląd i są stosowane w niektórych produktach do oczyszczania skóry, dezodorantach i produktach do pielęgnacji włosów oraz w niektórych płynnych detergentach do prania. Ze wszystkich naszych produktów usuwamy nieulegające biodegradacji środki matujące, a w przypadku niektórych produktów zastępujemy je biodegradowalnymi zamiennikami.