Przejdź do zawartość

Fluor

Silne i zdrowe zęby i dziąsła mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Regularne szczotkowanie zębów przy użyciu pasty do zębów z fluorem zapobiega powstawaniu ubytków i poprawia higienę jamy ustnej.

Children brushing their teeth

Fluor to występujący naturalnie minerał, który w różnych ilościach znaleźć można w wodzie na całym świecie. Obecny jest też w żywności, na przykład w herbacie i w rybach. W paście do zębów działa poprzez wzmacnianie szkliwa i chronienie go przed oddziaływaniem kwasów.

Fluor dodawany jest do pasty do zębów od ponad stu lat, a miliony ludzi codziennie bezpiecznie go używają.

W wielu krajach fluor dodawany jest do wody pitnej, by poprawiać stan uzębienia mieszkańców. Według Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) ponad 350 milionów ludzi w przeszło 30 krajach odnosi korzyści z dodawania fluoru do wody.

Odpowiedź na Twoje pytania

Dlaczego Unilever stosuje fluor w pastach do zębów?

Fluor w paście do zębów to bezpieczny, niedrogi i łatwy sposób ochrony zębów przed próchnicą. Jednym ze zobowiązań, które podjęliśmy w ramach naszego Planu życia w sposób zrównoważony, jest poprawa stanu uzębienia ludzi na całym świecie. Od długiego czasu współpracujemy ze Światową Federacją Dentystyczną (FDI), propagując znaczenie mycia zębów dwa razy dziennie pastą z fluorem.

Czy zbyt duża ilość fluoru niszczy zęby?

U dzieci spożywających zbyt dużą ilość fluoru we wczesnym dzieciństwie, gdy zęby dopiero się tworzą, mogą wystąpić przebarwienia zębów znane jako „fluoroza”. Dochodzi do tego jednak zazwyczaj w krajach, w których stężenie występującego naturalnie fluoru w wodzie pitnej jest bardzo wysokie.

Normalnie nie połyka się pasty do zębów, ryzyko spowodowania przez nią fluorozy jest więc niewielkie. Rodzice powinni jednak nadzorować małe dzieci podczas mycia zębów i pilnować, by nie połykały pasty. Fluoroza stanowi głównie defekt kosmetyczny i nie jest szkodliwa dla zdrowia.

Czy zbyt duża ilość fluoru prowadzi do problemów zdrowotnych?

Obawy o skutki zdrowotne fluoru wiążą się ze stosowaniem go w wodzie pitnej, a nie w pastach do zębów. Po połknięciu fluor przechodzi przez układ pokarmowy i dostaje się do krwiobiegu, a następnie odkłada się w częściach ciała bogatych w wapń, takich jak kości i zęby.

Ustanowiony przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska dozwolony limit fluoru w wodzie pitnej wynosi 4 mg na litr. Długotrwały kontakt z fluorem w stężeniu przekraczającym tę wartość może spowodować chorobę zwaną „fluorozą kości”, która może skutkować sztywnością i bólami stawów, osłabieniem kości i skłonnością do złamań u osób starszych. W badaniach naukowych nie wykryto powiązania pomiędzy fluorem a rakiem.

Które produkty Unilever zawierają fluor?

Wszystkie nasze pasty do zębów, w tym marki Signal, Pepsodent, Mentadent, Aim, Zendium, Regenerate i Zhong Hua, zawierają fluor. Na liście składników na opakowaniu określany jest on jako fluorek sodu lub monofluorofosforan sodu.

Wróć do góry